Tipy na výlet

    Boubín - Boubínská stezka je cestou od civilizace a spořádané přírody k její původní a nespoutané podobě. Prochází několika pásmy, která se odlišují mírou, jakou do života lesa zasahoval a zasahuje člověk. Jádro Boubínského pralesa zůstalo po staletí nedotčeno a rezervace kolem něj se neustále rozšiřuje. Z Kubovy Hutě se vydáte po modré, na kterou navazuje nová trasa vyznačená v terénu fialovými šipkami. Hora Boubín měří 1362 metrů, ale s rozhlednou, která je vysoká přesně 21 metrů, trumfuje i nejvyšší horu české části Šumavy Plechý (1.378 m). Za dobrého počasí z ní uvidíte i alpské vrcholky. Velmi zajímavý je i výhled na Boubínský prales. Úsek mezi horou Boubín a pralesem je asi z celé stezky nejkrásnější. Půjdete-li po proudu Kaplického potoka, který protéká pralesem, dorazíte brzy k Boubínskému jezírku. Od jezírka můžete pokračovat po modré a zhruba po 2,5 km přijdete na rozcestí. Chcete-li pokračovat do Kubovy Hutě pěšky, vydáte se po zelené. Čeká vás asi 7 km tůra lesnickou naučnou stezkou. Pokud se chcete do Kubovky dopravit vlakem, pokračujte po modré na 1 km vzálenou zastávku Zátoň. Vlaky odsud i o víkendech jezdí v pravidelných dvouhodinových intervalech.

    Velký a malý "Klášterák" - naučná stezka - necelý 1 Km od areálu přímo u cyklotrasy vedoucí Zlatou stezkou se nalézá vzácná technická památka"Velký Klášterák".  Jedná se o velmi vysoký zděný čtyřobloukový železniční most z konce 19. století. Stavba ve stylu typických  alpských mostů se  klene nad Arnoštským potokem . Na mostě je uveden letopočet 1899. Tato stavba z kamenných kvádrů vedoucí přes hluboké údolíčko se studánkou a horským potokem nedaleko soutoku s Volyňkou je velmi působivá a stojí rozhodně za zhlédnutí, stejně tak jako okolí. Železniční trať tu vede překrásnou krajinou po úpatí zalesněných kopců a koridorů zapuštěných přímo ve skále. Při cestě z našeho areálu k Velkému Klášteráku viz mapa trasy přejdete nejprve přes "Malý Klášterák" což je menší bráška viaduktu postavený ale pro změnu nad tratí. Pokud budete potom pokračovat dále po cyklotrase, dostanete se již po 2 Km k Vimperskému zámku.

    Stanice pro handicapovaná zvířata - je vybudována k širokému využití pro záchranu postižených divokých zvířat a k ekologické výchově návštěvníků. Zařízení jednotlivých kotců, výběhů a voliér umožňuje kvalitní poskytování péče pro každé divoké handicapované zvíře. Tato stanice se nalézá pouhý 1 km od nás.
Soví voliéry - největší soví voliéry v České republice. Můžete zde spatřit většinu zástupců šumavských sov. Tito převážně noční ptáci mají řadu mimořádných vlastností - noční vidění, neslyšný let a další. (9 km)
Slatě na šumavě - Rašeliniště jsou v centrální části Šumavy nazývány slatě. Vznikla na přelomu poslední doby ledové a doby poledové (zhruba před 9.000 - 10.000 léty), pro svůj vznik nalezla rašeliniště na Šumavě ideální podmínky. Nejblíže jsou Chalupské slatě u Borových lad (10 km), Jezerní slať mezi Kvildou a horskou Kvildou (20 km), Tříjezerní slať u Modravy (25 km) , Soumarský most s naučnou stezkou a vyhlídkovou věží (22 km). Další rašeliniště jsou buď méně známá nebo nepřístupná.

    Sklárny - základem pro sklářskou výrobu byl na Šumavě především zdroj vhodných surovin. Dnes sice již tradiční sklárny neexistují, můžeme však navštívit jejich modernější následníky. Sklářská huť Vimperk (5,5 km), Lenora (již neexistující provoz) unikátní sklářské muzeum (18 km).

    Stezka korunami stromů -  První stezka korunami stromů v České republice nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci zážitků. Stezka je citlivě začleněna do krajiny v okolí lipenského jezera a je unikátním doplněním Active Park Lipno.

    Hrady, zámky, zříceniny - Vimperský zámek (muzeum), Kašperské Hory (muzeum Šumavy, hraček a motycyklů), Kašperk (hrad), Kratochvíle (zámek), Kunžvart (hrad), Na Osuli (hrad), Poděhusy (hrad), Přečín (zámek), Helfenburg (hrad), Strakonice (hrad), Střela (hrad), Rabí (hrad), Velhartice (hrad), Rožmberk nad Vltavou (hrad), Švihov (hrad), zřícenina hradu a zámek Klenová, zřícenina hradu Hus, Drslavice (tvrz)...

    Keltové na Šumavě - Keltská vesnička v Prášilech (44 km), Obří hrad (23 km)  - pozůstatek keltského hradiště na Obřím vrchu, Třísov u Českého Krumlova (58 km) - patří k nejrozsáhlejším keltským sídlištím v Čechách, Věnec u Čkyně (10 km), Staré Prachatice (24 km), Hradiště u Netolic (37 km), Sedlo u Albrechtic (35 km) - původní keltské hradiště...

    Rozhledny - Boubín (8 km), Javorník (22 km), Libín (27 km), Poledník (44 km), Pancíř (61 km), Svatobor (48 km)    Muzea - Dobrá Voda - Muzeum Dr. Šimona Adlera, Horažďovice - městské muzeum, Hory Matky Boží - místní muzeum, Hořice na Šumavě - Muzeum pašijových her, Kašperské Hory - Muzeum historických motocyklů a hraček, Kašperské Hory - Muzeum Šumavy, Klatovy - Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše, Prachatice - Prachatické muzeum, Stachy - Pošumavské hasičské muzeum, Sušice - Muzeum Šumavy, Vimperk - vlastivědné muzeum, Volary - Volarské muzeum, Vyšší Brod - Poštovní muzeum, Železná Ruda - Muzeum Šumavy

    Ledovcová jezera - Všech 8 ledovcových jezer (5 na české a 3 na bavorské straně) vzniklo při postupném tání ledovců, které se vytvořily koncem třetihor při ochlazení klimatu ve střední Evropě.Rozlohou největší jezero na Šumavě Černé jezero, jeho dvojče Čertovo jezero (68 km), dále pak Plešné jezero (47 km), Prášilské jezero (43 km) a nejvýše položené jezero Laka (53 km). Všechna tato jezera jsou dostupná pěší nebo cykloturistikou.

    Zajímavá města a obce - Vimperk, Prachatice, Stachy, Kašperské Hory, Sušice...